Dobrym pomysłem jest wywrócenie poszewki na lewą stronę. Nie tylko ułatwi to późniejsze ubieranie pościeli, ale także ochroni ją przed ewentualnym zniszczeniem haftów czy nadruków. Piorąc kolorową pościel dobrze byłoby dodać do prania specjalnego środka w żelu, który skutecznie uniemożliwi blaknięcie materiału. Kolejną dobrą radą jest płukanie pościeli w wodzie z dodatkiem octu, by pościel była bardziej miękka. Z kolei Ci, którzy wolą sztywną pościel, zaleca się stosowanie krochmalu w płynie. Ne trzeba już wykonywać go samemu, ponieważ istnieje na rynku nowoczesny krochmal, którego wystarczy wlać do pralki. Stary sposób sporządzania krochmalu odszedł już w niepamięć, jednak nie wszystkie stare, domowe sposoby dały o sobie zapomnieć. Przykładem jest magiel, który cały czas jest w użytku. Czyszczenie pościeli w maglu ma swoje pozytywne aspekty, przede wszystkim takie pranie pomaga zwalczyć drobnoustroje (bakterie, grzyby itp.). Pościel wyprana w maglu dłużej utrzymuje swoją czystość i świeżość.

Ile stopni?
1. Pościel z kory, podobnie jak pościel z perkalu, najlepiej prać w temperaturze nie przekraczającej 60°C. Co ważne, należy pamiętać o tym, by tego typu pościeli nie odwirowywać i nie prasować.

2. Pościel z satyny należy prać w temperaturze około 50-60°C. Podobnie, jak wyżej, lepiej jej nie odwirowywać. Najlepiej, tuż po praniu, kiedy pościel jest jeszcze wilgotna, rozwiesić ją na suszarce. I jeszcze jedna rzecz – lepiej nie używać do prania wybielaczy.

3. Pościel z atłasu należy prać w niskiej temperaturze (nieprzekraczającej 40°C), ponieważ atłas to materiał niezwykle delikatny. Z tego powodu do prania pościeli atłasowej lepiej używać delikatnych płynów.

4. Pościel z domieszką jedwabiu powinno się prać w temperaturze 30°C. Ten materiał jest bardzo delikatny, dlatego jedwabna pościel lepiej prać w środkach przeznaczonych specjalnie do jedwabiu.

Komentarz

*