Wygodny i zdrowy  sen zapewnia nie tylko odpowiedni materac i poduszka, ale także właściwa temperatura w sypialni. Od niej w dużej mierze zależy komfort snu. Bardzo ważna jest także wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli jest za ciepło, w sypialni gromadzi się suche powietrze, które może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Możemy odczuwać ból gardła, ból głowy itp. W jakiej temperaturze najlepiej kłaść się spać?

Optymalna temperatura w sypialni waha się w przedziale od 18 do 22 st. C. Jest to temperatura, która powoduje, że w pomieszczeniu nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Co ciekawe, badania dowodzą, że jeżeli śpi się w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo gorąco, w dodatku na brzuchu, będzie się zmagać z koszmarami nocnymi. Jeśli zależy nam na utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniu, warto zakupić termostaty do kaloryferów. W ten sposób utrzymamy stałą temperaturę do samego rana.

Przed snem należy zadbać o to, by temperatura była odpowiednia oraz żeby nie było w pomieszczeniu za duszno. Dobrze jest zawsze wywietrzyć pokój i usunąć z niego kwiaty, które pochłaniają tlen. Warto zadbać także o odpowiednią pościel. Cóż z tego, jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie odpowiednia, skoro będziemy się pocić pod pierzyną. Właściwy dobór rodzaju kołdry jest równie ważny.

Mając na uwadze wszystkie wyżej wskazane czynniki, z pewnością uda nam się zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowy i komfortowy sen.

Komentarz

*