kobieta, spanie

Dziecko, zaraz po rodzeniu, potrzebuje bliskości rodziców, zwłaszcza matki. W związku z tym kobiety często zabierają je ze sobą do łóżka podczas karmienia i zdarza się, że zasypiają razem z dzieckiem. Nie jest to jednak bezpieczne, ponieważ w trakcie snu możemy przez przypadek zwyczajnie zrobić krzywdę maleństwu. Dlatego lepszą opcją jest dostawienie łóżeczka z niemowlakiem do łóżka rodziców lub nawet spanie w tym samym pokoju. Co zrobić, gdy dziecko dorasta?

Wraz z wiekiem należy odzwyczaić dziecko od wspólnego spania

Jeśli już decydujemy się na wspólne spanie z dzieckiem (zwykle w wieku 2 lat i więcej) musimy pamiętać, aby w odpowiednim momencie powiedzieć stanowcze NIE. Dziecko powinno wiedzieć, że rodzice również potrzebują komfortowego snu, a codzienne spanie z jego udziałem uniemożliwia im to. Jeśli zdarza się to sporadycznie, np. gdy dziecko przyjdzie do sypialni rodziców, bo coś mu się przyśniło lub boi się burzy itp. to naturalne jest, że rodzic je w takiej sytuacji przygarnie. Jeśli natomiast robi to co noc, to w tym momencie rodzice powinni odpowiednio zareagować.

Jak zachęcić dziecko do spania we własnym łóżku?

Jeśli dziecko ma własny pokoik, można zdecydować się na kupno dla niego własnego łóżka, które sam sobie wybierze. To będzie dla niego niesamowita frajda, zwłaszcza ze względu na fakt, że w salonach meblowych jest ogromny wybór łóżek dla dzieci w różnych kształtach, kolorach, wzorach itp. Bardzo dużą popularnością cieszą się łóżka dla małych dzieci w kształcie samochodu, statku pirackiego czy karocy dla księżniczki. Tego typu łóżko wraz z bajkową pościelą sprawią, że dziecko przekona się do samodzielnego spania we własnym pokoju. Dodatkowo można zamontować w pokoju mały telewizorek na płyty DVD, na którym malec będzie oglądał bajki przed pójściem spać.

W kwestii spania z dzieckiem wiele zależy od podejścia rodziców. Niektórzy nie widzą nic złego we wspólnym spaniu z dzieckiem, uważając, że wpływa to pozytywnie na relacje, jakie łączą dzieci i rodziców. Inni jednak są zdania, że relacje te mogą zostać zaburzone przez wspólne spanie, ponieważ dziecko traci do rodziców dystans.

Komentarz

*