Chrapanie jest uciążliwą dolegliwością szczególnie dla innych domowników. Cierpi na nie aż 13 mln Polaków. Chrapanie może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego i innych chorób.

Do chrapania dochodzi w czasie snu, gdy zaczynają wiotczeć mięśnie i zwężają się cieśni gardła. Wówczas przepływające powietrze wywoływać może drgania miękkich części gardła, co daje głośny efekt dźwiękowy. Bardzo często pojawia się, gdy dana osoba śpi na plecach. Może nasilać się po zażyciu leków nasennych, po spożyciu alkoholu, u osób palących papierosy, osób z nadwagą oraz problemami laryngologicznymi.

Chrapanie oraz bezdech mogą być objawami niekiedy poważnych dolegliwości. Konsekwencją jest zmniejszony i utrudniony dostęp powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu. Nieleczony bezdech senny może prowadzić np. do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, arytmii i choroby niedokrwiennej serca, a nawet powodować zawał.

Podstawowym badaniem, które należy przeprowadzić, jest badanie polisomnograficzne oraz wizyta u laryngologa. Bardzo ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała, gdyż nadwaga znacznie sprzyja chrapaniu. Zmiana pozycji podczas spania również może przynieść zadowalające efekty. Należy także rzucić palenie, zaprzestać brania leków nasennych, nie pić alkoholu przynajmniej na około 3-4 godziny przed snem oraz stosować środki, które nawilżają błonę śluzową nosa. Innymi metodami jest zastosowanie tzw. protezy powietrznej i aparatów wysuwających żuchwę. W niektórych przypadkach konieczna staje się operacja.

Komentarz

*